Beskrivning
PURLASTIC FLASHING är ett tixotropiskt en komponent flytande tätskikt baserad på en blandning av polyuretan och bitumen.
Materialet hårdnar med luftfuktigheten. Den producerar ett starkt flexibelt skiktmembran med utmärkt vidhäftning till bitumenbaserade substrat, men även på plåt och trä. Den färdiga filmen erbjuder utmärkta mekaniska och kemiska egenskaper.
Applicera ett eller två skikt av Purlastic med rulle, pensel, spatel eller högtrycksspruta.
PURLASTIC FLASHING är tixotropisk och kan appliceras på vertikala ytor utan att droppa eller halka av med bara ett enda mm skikt som mest.
PURLASTIC FLASHING erbjuder utmärkt UV-beständighet och kan lämnas synlig utan att brytas ner.
Användningsområden inkluderar grundmurar, tak av metall, betong och trä, badrum och kök, gipsskivor samt reparation av bitumenmembran.
FÖRDELAR
Lätt att applicera på komplexa profiler.
Utmärkt vidhäftning till vilka typ av underlag som helst, med eller utan vidhäftningsförbättrande medel (primer).
Du behöver inte späda ut det, även om det kan spädas, vid behov, med en thinner för polyuretanprodukter.
Utmärkt värmemotstånd utan att mjukna. Maximal servicetemperatur 80° C och maximal chocktemperatur 150° C.
Motståndskraftig mot låga temperaturer membranet förblir flexibelt även vid - 40° C.
Utmärkta mekaniska egenskaper; hög draghållfasthet, riv-, töj- och nöt-styrka.
Utmärkt motstånd mot kemiska medel.
Ångspärr.
ANVÄNDING
Förberedelser av underlaget
Purlastic garanterar i allmänhet en god vidhäftning på cement och andra normala substrat även utan användning av primer.
Substrat med fukt över 5% och dammiga samt lösaspröda substrat måste strykas i förväg med primer.
Villkoren för ett vanligt cementsubstrat är följande hårdhet (RC) = 15 MPa, fuktighet 5 %.
Underlagen skall vara rena, avlägsna spår av olja, fett och smuts i allmänhet. Ta bort cementsalter från ytan, eventuellt lösaspröda delar, kemiska medel och cementavdunstningsretarderande membran. Fyll eventuella sprickor eller hål i substratet med ett lämpligt murbruk.
APPLICERING
PURLASTIC FLASHING är klar för användning direkt. Applicera ett eller två skikt med hjälp av en roller eller pensel. Vid applicering med en högtryckspistol, späd produkten med en liten mängd thinner för polyuretanprodukter för att göra jobbet enklare.
ÅTGÅNG
Åtgången är 1-1,5 kgm2.
FÖRSIKTIGHETSÅTGÄRDER
• PURLASTIC FLASHING innehåller en liten mängd instabila och lättantändliga lösningsmedel; appliceras i välventilerade områden och inte nära öppna lågor.
• Rengör först verktyg och utrustning med papper och sedan med lösningsmedel. Rullar å andra sidan inte kan återanvändas.